Początki General Motors

gmDwa wielkie wydarzenia przyniósł rok 1908 W USA: utworzenie przez Williama Crapo Duranta firmy General Motors, która objęła wiele dotychczasowych marek, oraz wypuszczenie przez Forda nowego Modelu T, który zrewolucjonizował automobilizm nie tylko w USA, ale i na całym świecie. Durànt był wprawdzie niewielkiego wzrostu i fizycznie dość słabo rozwinięty, ale miał niespożyte siły do pracy umysłowej, niezwykłe zdolności organizacyjne, zamiłowanie do ryzyka i do wielkich przedsięwzięć, choćby nawet opartych o wielce mgliste podstawy finansowe. Zamiłowaniem jego była wielka spekulacje, przewidywanie i realizowanie przedsięwzięć nierzadko graniczących z aferami.

Rozwój transportu i samochodów

Ponadto miał niezwykłe szczęście w interesach i potrafił zawsze znaleźć najbardziej właściwe wyjście w zdawałoby się beznadziejnych sytuacjach. Znajdował się niejednokrotnie na pograniczu katastrofy finansowej, lecz zawsze w ostatniej chwili ryzykowne a śmiałe i najbardziej właściwe posunięcie zmieniały groźne niebezpieczeństwo we wspaniały sukces. Durant pracował od wczesnych godzin rannych do późnej nocy i nie uznawał żadnych przyjemności oprócz tej morderczej pracy.

hqdefaultDla współpracowników był sprawiedliwy, ale wymagający, dając sam niedościgniony przykład. Decyzje podejmował bez namysłu, intuicyjnie, ale zawsze słuszne. Opinia publiczna nadała mu przezwisko Mały Olbrzym, bardzo dobrze odzwierciedlające charakter Duranta. Bliscy współpracownicy nazywali go po prostu Billy, a szerokie rzesze pracowników koncernu mówily o nim z szacunkiem Ten Człowiek. Durant nigdy nikomu nie kazał czekać w sekretariacie na przyjęcie; wzywał wszystkich do swego gabinetu jednocześnie i rozmawiał jednocześnie ze wszystkimi, z każdym na inny temat, dając zawsze zdecydowane polecenie i trafiając od razu w sedno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *